Měsíček lékařský (Calendula officinalis) pěstuju už dlouhou dobu. A sama ho zpracovávám a používám. Květy suším na stinném místě a dělám z nich čaj. Vyrábím si také domácí mast, kterou potírám kůži, když je podrážděná nebo potřebuju ošetřit drobná poranění.

Pátrala jsem po tom, odkud se vzal název téhle krásné rostlinky, jejíž vzhled mi spíš než měsíc na nebi připomíná slunce. I když to už také delší dobu nemá tu žlutou barvu, kterou ho malují na svých obrázcích děti.

A víte, podle čeho se měsíček nejspíš jmenuje? Podle toho, že kvete řadu měsíců. A stejně tak jako jiné byliny, rozevírá svůj květ s východem slunce a při západu zase zavírá. Podobně se chová třeba i sedmikráska.

Jaké může být homeopatické využití měsíčku?

Měsíček lékařský je pevná a silná rostlina. Koření do velké hloubky, vydolovat ho ze země tak dá práci. Má pevný stonek a listy, které vyživují a chrání květ. Když se tak podíváme na to, jak je využíván měsíček homeopaticky, najdeme tu určitou souvislost.

Homeopatický měsíček může sloužit člověku, který se nedovede chránit a věnuje své osobě málo pozornosti, nepečuje o sebe. Schází mu odvaha a schopnost prosadit se. Nedovede nikoho odmítnout a těžko si vymezuje hranice. Měsíček je důležitý k tomu, aby si člověk ponechal dostatek energie a mohl rozkvést.

Jak se na měsíček dívají dámy kořenářky?

Báby kořenářky, bylinkářky a bylinkáři by vám měsíček doporučili nejspíš ve chvílích, kdy byste řešili témata související s kůží a svaly, trápily vás křeče, potřebovali jste podpořit nebo urychlit hojení ran, drobných prasklin nebo vyrážek, tlumit bolest nebo se vám hodila jeho schopnost ničit bakterie nebo plísně.

Využívá se prý také jeho účinek proti nejrůznějším mykózám, ale i účinek dezinfekční v případě hnisavých ran, bércových vředů a ekzémů. Dále se o něm mluví také v souvislosti s podporou tvorby a vylučování žluči, čištěním krve a úpravou menstruačního cyklu.

A proč vám o tom tady píšu?

Součástí terapií Wellness pro duši je i povídání při posezení nad lahodným čajem, třeba právě i tím měsíčkovým, který jsme vypěstovaly na svých zahrádkách. S každou terapií, jíž je to součástí, tak přijímáte pozvání na bylinkové čaje. Snad vám bude chutnat. Pěstovaly jsme ho s láskou, nejen k rostlinkám.