Takové tmavočerné kuličky, které mi neustále chodí obírat hejna vrabčáků nebo i kosi. A je jim fakt jedno, že já chci taky. Jednou mě u arónie vidělo naše štěně. A taky nějak správně pochopilo účinky arónie. Takže teď se o jeden keř dělím se psem, ptáky, svým dítětem a snad i brzy s vámi u nás 🙂 – páč sušííím, co to jdeee. 🙂

Ona ta arónie byla trochu upozaděná, přijde mi. Pořád to bylo o mátě, levanduli, kopřivách, bezu či pampelišce. A teď jsem z ní dost nadšená. Vůbec se ale nehodí k jídlu, páč je to trpký plod, že vám stáhne svědomitě celou pusu, a je úplně jedno, jestli je zralá, nebo ne. Chutná furt trpce. Tak mám takovou svoji dohodu: Občas jí trochu sním, ale víc než pár kuliček vážně nejde, pak si ji dám do čaje – spolu s ostatními, právě tou mátou, levandulí nebo měsíčkem. Ten čaj, když je z čerstvých bylin, vypadá fakt moc hezky. 

Někdy si nahlas přeříkávám, v čem mi arónie pomáhá, když ji jím

Takže když už jí mám v čaji, tak si říkám hezky nahlas, v čem mi pomáhá – látky, které obsahuje pomáhají v boji s civilizačními chorobami (no, takhle si to teda neříkám), 🙂 ale vím, že obsahují hodně jódu – který potřebuju pro svoji trochu nemocnou štítnou žlázu, dále pak draslík, a hořčík, vápník, fosfor, a nejvíc vitamín C, rutin – takže vlastně látky pro normální fungování trávení a nervové soustavy, v boji proti zánětům v těle.

Nejpozoruhodnější látkou, kromě přírodního sorbitu – náhražka cukru, proto je vhodný pro diabetiky – jsou autokyany, ty jsou dobré proti rakovinnému bujení. Autokyany jsou flavony s velmi silnými oxidačními účinky, chrání náš organismus a mají silný protizánětlivý účinek.

O jeden keř arónie se teď dělím se psem, ptáky, svým dítětem a snad brzy i s vámi u nás. Suším ji do čaje, co to jde.

Prostě si nekupuju horčík, draslík, vápník v tabletách, ale dělám tenhle čaj a snažím se moc nejíst mouku a pečivo, ať si ten zánět zase nezpůsobuju z druhé strany, 🙂 no fuška je to zdraví.

Ale neustále jsem vděčná za moji eko bio zahradu, za to, že můžu jíst o trošku lépe než dříve, za všechny pomocníky na zahradě, hmyzem počínaje, manželem a dítětem konče. 🙂 Miluju vás.